Jak poprawnie wyprać kołdrę ?
Pranie kołdry jest ważne dla utrzymania higieny i komfortu snu. Nie wystarczy regularna zmiana bielizny pościelowej. Zaleca się prać kołdrę co najmniej raz na kwartał, a częściej w przypadku alergików, dzieci, osób starszych lub chorych.
Pranie kołdry jest ważne dla utrzymania higieny i komfortu snu. Nie wystarczy regularna zmiana bielizny pościelowej.
Zaleca się prać kołdrę co najmniej raz na kwartał, a częściej w przypadku alergików, dzieci, osób starszych lub chorych. Pranie kołdry zależy od rodzaju jej wypełnienia i tkaniny. Nie zapominajmy o regularnym wietrzeniu kołder i poduszek , a jak tylko mamy możliwość wystawieniu jej na działanie mrozu i,dzięki takiemu przemrożeniu pozbędziemy się drobnoustrojów.
Oto kilka ogólnych wskazówek:
1.Sprawdź metkę z instrukcją prania i suszenia kołdry. Niektóre kołdry mogą wymagać prania ręcznego lub chemicznego.
2. Wybierz odpowiedni program prania w pralce, dostosowany do temperatury i obrotów. Zazwyczaj najlepszy jest program dla tkanin syntetycznych lub delikatnych.
3.Nie przeładowuj bębna pralki. Kołdra powinna mieć wystarczającą ilość miejsca i wody do dokładnego wypłukania.
4.Po praniu dokładnie wysusz kołdrę, najlepiej na słońcu lub w suszarce bębnowej. Unikaj suszenia na grzejniku lub w pobliżu źródeł ciepła, które mogą spowodować zbieganie się wypełnienia.
5.Przed ponownym użyciem kołdry upewnij się, że jest całkowicie sucha i nie ma w niej wilgoci.
Jak prać kołdry antyalergiczne z wypełnieniem syntetycznym?
Kołdry syntetyczne z wypełnieniem silikonowym śa bardzo powszechne i najłatwiejsze w konserwacji. Można je prać w pralkach wodnych, a jedynym ograniczeniem jest wielkość i grubość kołdry względem ładowności naszej pralki. Podstawową zasadą jest zwracanie uwagi na wytyczne producenta.Dlatego warto zwrócić uwagę na podstawowe rzeczy takie jak
-informacja o maksymalnej temperaturze prania kołdry. Jesli pierzemy kołdre w celu odświeżenia nie korzystajmy mimo wszystko z niższej temperatury prania niż zaleca producent pozwoli nam to na zachowanie kołdry w dobrej formie przez dłuższy okres.
-jeśli chodzi o detergenty, kołdry należy prać w delikatnych preparatach najlepiej jak by to były żele i płyny co ułatwi wypłukanie ich z naszej kołdry.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku kołder dla alergików, uczulonych na roztocza. Ze względu na specyfikę tych pasożytów, aby całkowicie się ich pozbyć z kołdry, pranie robimy w wysokiej temperaturze minimum 60 stopni celsjusza. Ważne jednak jest przy tym aby nie przekraczać zalecanej temperatury prania przez producenta. Producenci kołder dla alergików też mają na uwadze specjalne wymagania użytkowników i produkują kołdry które można prać w wyższych temperaturach niż 60 st.
Jak prać kołdry z puchu i pierza?
Kołdry z puchu i pierza należy zaliczyć do tych najbardziej doskonałych pod względem swoich właściwości i jednocześnie delikatnych i dość drogich. Wypełnienie naturalne w postaci piórek puchowych lub pierza jest jednak bardzo wrażliwe na środki chemiczne oraz temperaturę. Nie można oddawać go intensywnemu wirowaniu, a także nie jest wskazane suszenie w wysokich temperaturach suszarki bębnowej lub w stanie rozwieszonym w pełnym słońcu.
Aby wyprać kołdrę puchową trzeba spełnić kilka warunków.
1.Należy sprawdzić, czy objętość kołdry pozwala na włożenie jej do bębna pralki. Jeśli wasza pralka okaże się za mała warto nas odwiedzić w Krakowie na ul Stradomskiej 19, u nas znajdziecie pojemną pralkę z ładownością do 13 kg. W takiej pralce wypierzecie nawet wielką kołdrę małżeńską.
2.Trzeba upewnić się czy pralka posiada odpowiedni program, do prania delikatnych tkanin. Program taki powinien pozwalać na pranie w niskich temperaturach (20-30 St Celsjusza) w procesie łagodnym z użyciem niewielkiej ilości środków piorących.
3.Należy zaopatrzyć się w odpowiednie detergenty do prania puchu. Agresywne proszki i chemia piorąca mogą zniszczyć strukturę piórek puchowych. Dlatego do prania kołder puchowych nie powinno się używać standardowego proszku czy zapachowych płynów do płukania. Takie specjalistyczne detergenty są do nabycia bezpośrednio w naszej pralni Frania Cafe.
4.Podczas wirowania należy nastawić najniższe możliwe obroty, maksymalnie 400-500 obr/min. Przy bardzo szybkim wirowaniu siła odśrodkowa sprawi, że moktre piórka będą się sklejać i nierównomiernie rozkładać we wsypie.
Zakładając suszenie takiej kołdry w suszarce bębnowej korzystaj z zimnego powietrza suszenia o dużym nawiewie. Aby rozbić pozlepiany wkład puchowy wrzuć do suszarki ciężkie piłeczki tenisowe spowoduje to szybsze wysuszenie i puszystość twojej kołdrze.
Jak widzicie nie jest niczym skomplikowanym wyprać kołdrę, a na pewno jest warto ze względów higienicznych mieć to na uwadzę. Jeśli tylko macie jakiś problem nasza obsługa chętnie doradzi i pomoże.